הִיסטוֹריוֹם

רגע היסטורי למורים ולתלמידים

תכנית החלוקה כפי ששיווקו אותה לילדים
help.png
whatsapp.png
home-button.png
היסטוריום מס' 50 | 25.11.2019 | כ"ז בחשון תש"ף

"דן ודינה על עסקי המדינה" היה שמו של מדור אקטואליה לילדים שהתפרסם במוסף "משמר לילדים" כחלק מהעיתון "משמר" – ביטאון תנועת השומר הצעיר.
ב-20 בנובמבר 1947, תשעה ימים לפני ההצבעה באו"ם על תכנית החלוקה, הציגו שני הילדים דן ודינה, נימוקים בעד ונגד תוכנית החלוקה.
תנועת השומר הצעיר תמכה באותה עת בהקמת מדינה דו-לאומית בכל שטחה של ארץ ישראל והתנגדה לתכנית החלוקה. 
דן טוען כי הוא מתנגד לתכנית החלוקה, משום שלפי גבולות החלוקה, ישנם יישובים יהודים המיועדים להימסר לערבים. גם דינה אינה מרוצה מתוואי הגבול של תכנית החלוקה, שכן לדעתה ישנם אזורים שיהיה מסוכן לעבור בהם. אולם לטענת דינה, הקמת מדינה יהודית עצמאית חשובה יותר כדי שהעם היהודי לא יהיה תלוי בחסדי זרים. לדבריה, לאחר שתקום מדינה יהודית גבולותיה יכולים להשתנות. 
איך הסתיים הוויכוח בין הילדים? לפי הכתבה, דן שוכנע שיש לתמוך בתוכנית החלוקה. הכתבה מסתיימת במשחק לשון "המחלוקת הביאה לחלוקת הארץ והשלום יביא שוב את שלמות הארץ". 
במדור הבא, לאחר שאושרה התוכנית באו"ם, שני הילדים משתפים פעולה עם מהלך ההיסטוריה, והם לועגים למדינות שהצביעו נגד התוכנית.

איזו עיר לא הייתה חלק מהמדינה היהודית?
לפניכם מפה עם מספר ערים, שחלקן לא היו חלק מהמדינה היהודית על פי תכנית החלוקה. לחצו על הערים שלא היו חלק מהמדינה היהודית.
הצצה לאוצרות הספרייה הלאומית
ועדת האום.png